Informace - Ilona Kučerová

Přejít na obsah

Hlavní nabídka:

Informace

Jesličky
Pavel Helebrand

Pavel Helebrand Jesličky svatého Františka
Divadlo Antonína Dvořáka

Vánoční hra Jesličky svatého Františka se stala tradiční součástí ostravských Vánoc, v letošním roce ji mohou diváci zhlédnout již po deváté. Její uvádění se setkalo v uplynulých letech s velkým ohlasem diváků. V inscenaci účinkují děti i dospělí a je určena obecenstvu od pěti až do sta let.
Vánoční hra se zpěvy skladatele Pavla Helebranda je inspirována příběhy a událostmi ze života svatého Františka z Assisi. Tento světec (1182
1226), který se v moderní době stal patronem ekologů, se za svého života proslavil láskou ke všem živým tvorům, pokorou a životem v dobrovolné chudobě. Byl také básníkem a svá kázání často lidem přednášel ve formě udivujících divadelních výstupů, které doháněly k smíchu i k slzám. Aby lidem přiblížil noc Božího narození, postavil František v italském Grecciu první jesličky. Tak se stal zakladatelem oblíbené tradice, jež se udržuje až do našich dnů postavit vlastní betlém v kostele, na náměstí nebo doma pod vánočním stromkem.
Originální libreto hry zahrnuje i původní dochované texty sv. Františka, jako je např. „Chvalozpěv bratra Slunce“. Hra, v níž František a jeho bratři bojují proti nástrahám samotného ďábla, vychází z poetiky lidového divadla, a proto jí nechybí humor, napětí a překvapivá rozuzlení. Celý příběh prostupuje melodická, emotivní hudba v živém provedení sólistů, vícehlasého sboru a komorního orchestru.
Roli sv. Františka ztvární Petr Sýkora, roli sv. Kláry zpívají sopranistky Veronika Holbová a Simona Mrázová, zlého sedláka Pepína hraje Roman Vlkovič, roli čerta pokušitele Juraj Čiernik. V rolích Františkových bratří, sester sv. Kláry, andělů a zvířátek účinkují členové Operního studia NDM a sboru opery NDM vedeného Lenkou Živockou. V neposlední řadě i amatérští herci a zpěváci z Ostravy a okolí,
Pěvecké sdružení Klimkovice se sbormistryní Miroslavou Habustovou.
Osmičlenný orchestr složený z členů operního orchestru NDM řídí Jurij Galatenko. Hudební nastudování Lenka Živocká, výprava Tomáš Volkmer, dramaturgie Tereza Pogodová, režie Pavel Helebrand, produkce Ilona Kučerová ve spolupráci s Kulturní Ostravou z.s. a Národním divadlem moravskoslezským. 
Návrat na obsah | Návrat do hlavní nabídky